Sevda Güneş

Gözünün önündekini göremeyen uzakları hiç seçemez

27.05.2014 Sevda Güneş

Erzurum’u nasıl kalkındırırız? Bu soruya şu sıralar Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve ekibi cevap arıyor. Seçimlerden sonra sık sık yabancı işadamları ile biraya gelen Sekmen, Erzurumlu olmayan ama Türkiye’nin çeşitli illerinde yatırımları bulunan iş adamları ile görüşüp şehre yatırım için ikna etmeye çalışıyor.

Görüşülen birçok işadamında elbette olumlu yanıt alınamıyordur. Zira yabancı yatırımcının gelebilmesi için bir takım cazip teklifler yapılmalı. Öyle ya İstanbullu bir iş adamı niye gelsin Doğu’nun bilmem hangi kentine yatırım yapsın.

Yatırım için illaki cezp edecek bir şey olmalı. Ucuz enerji, ucuz arsa, deneyimli işçi, nakliye gibi maliyeti düşürecek bir takım özelliklerimizin olması gerekir. Belki ilk etapta olmasa bile ilerleyen zamanlarda birkaç yatırımcıyı öyle ya da böyle başkan ikili ilişkilerini kullanarak kentte yatırıma ikna edecektir.

2000 yılında İbrahim Polat’ın davetlisi olarak Erzurum’a gelen rahmetli ünlü iş adamı Sakıp Sabancı’ya Erzurum’u ben gezdirmiştim. O gezi sırasında sohbet ederken kendisine  yatırım yapıp yapmayacağını sordum, gülümsedi. “Elbette yapmak isterim ama bence siz önce Erzurumlu iş adamlarına çağrıda bulunun. İstanbul’da çok zengin Erzurumlu iş adamlarını tanıyorum. Onlardan biri Erzurum’a eğer yatırım yapmazsa bizler hiç yapmayız. Çünkü Erzurum’un cazip yanı yok. Hiç kimse kaz gelecek yerden tavuk esirgemez” demişti.

Bu sözler üzerine rahmetliye çok kızmıştım. O kadar zengin Erzurumlu iş adamı ne gezer diye düşünmüştüm, oysa öyle değildi. Evet çok sayıda milyon dolarları olan, binlerce işçi çalıştıran Erzurumlu iş adamı vardı metropol kentlerde. Ama hepsinin sadece nüfus kimliğinde Erzurum yazıyordu, bu kentte neleri var neleri yok satıp çoktan el çekmişlerdi doğdukları şehirden.

Bu konuşmanın üzerinden tam 14 yıl geçti. Hafta sonu İstanbul Maltepe Vakfı Başkanı Süha Dengizek ile biraya gelip röportaj yaptık. İstanbul Maltepe’de ki vakıf binasında görüştüğümüz Başkan Dengizek bu konuda bir hayli dertli idi.  

“İstanbul’da zengin diye tanınan Erzurumlu iş adamları dışında size en az 50 ayrı isim verebilirim, bunların servetleri milyon doların üzerinde. Üstelik sadece İstanbul’da değil Antep’te Diyarbakır’da hatta Mardin’de yatırımları var. Memleketleri Erzurum’da niye yok derseniz hepsinde cevap aynı. ‘Erzurum’da kalifiye eleman yok, iklim yok, enerji pahalı, ulaşım sorun’ diyorlar.”

Süha Dengizek’in söylediklerine bizde yabancı değiliz. Her yatırım sözünde bahanelere sığınan bu insanlar sıra milliyetçilik ve şovenizme geldiğinde hepimizden çok memleketli oluyorlar.

Burada düşünülmesi ders çıkarılması gereken çok fazla madde var ama görünen tablo şudur. Şehri yönetenler kalkınma hamlesi isteyenler işe önce Erzurum’da yaşayan işadamlarından başlamalılar. Memleketteki işadamlarının elini tutmalı, gereksiz prosedürler uygulayarak bir elin parmağını geçmeyen müteşebbisleri kaçırmamalıdırlar.

Yatırımın büyüğü küçüğü olmaz deyip yerel iş dünyasının şevkini kırmamalılar. Bugüne kadar yapılan hataları tekrarlamanın bu kentte neler kaybettirdiği ortadadır. Artık şu ‘ev danasından öküz olmaz’ deyimini tarihe gömmenin vakti geldi, geçiyor bile. Biz bize destek olmaz isek elin adamı hiç olmaz.

Bizden haber var.

İnanmak ve yola çıkmak kazanmanın yarısıdır boşuna denmemiş. Merkezi Erzurum’da bulunan, 14 il ve ilçelerinde yayın yapan Pusula Gazetesi Başbakanlık Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen yarışmada iki ödül birden aldı. En iyi araştırma haberi dalında muhabirlerimizden Ayşenur Bayram, en iyi sayfa tasarımında ise Görsel Yönetmenimiz Ahmet Aygün ödüle layık görüldü.

Bu genç arkadaşlarımızı yürekten kutluyorum. Henüz yolun başında yılların gazete ve gazetecilerini geride bırakarak, başarı merdivenlerini tırmanan bu genç yüreklerin azmini ve becerilerini bir kez daha takdir etmek istiyorum. 

 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 27-05-2014
  
Yazarın Diğer Yazıları