Sevda Güneş

Haydin duaya…

13.08.2015 Sevda Güneş

Telefonuma mesajı geldiğinde şöyle bir durdum. Çünkü mesajı atan bir milletvekiliydi ve herkesi terör belasının defi için hatim-i şerif duasına davet ediyordu.

Önce “yanlış okudum herhalde” dedim ve tekrar baktım. Yo aynen benim anladığım gibiydi. AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu tarafından gönderilen bir mesajdı ve aynen şu yazıyordu:

Aziz Şehitlerimizin ruhuna ithaf ve terör belasının defi maksadıyla okunacak olan hatim-i şeriflerin duası 13 Ağustos Perşembe günü akşam namazına müteakip Erzurum Ulucami’de yapılacaktır. Hatim kampanyasına katılmak içinde bir numara yazıyordu.

Bu belki de ilk kez yaşanıyordu, en azından Erzurum için durum buydu. Kısa bir şaşkınlık yaşadım ve haberi teyit için vekili bizzat aradım.

Bugüne kadar şehitlerimiz için birçok kurum, kişi, dernek v.s mevlit okuttuğunu duydukta ilk kez bir vekilin terör belasının defi için hatim okutup birde bunun duasını kampanya şeklinde yaptırıyordu.

“Hani icra makamında görevlisinin, partiniz hala iktidarda terör için atılacak onca adım varken hatim okutmak tuhaf geldi biran” dedim. Sanki “artık yapacak bir şey yok işimiz Allaha kalmış. Gerçi eğer işimiz Allaha kalmış ise onu olmuş biliriz. Fakat siyasetçi birinin bu hareketi garip geldi” diye ekledim.

Önce bir duraksadı sonra bu kampanyanın nasıl geliştiğini anlattı. “Bizim her işimiz Allaha kalır dedi” ve ekledi:

Ben bireysel olarak hatim okumaya başladım sonra çevreme yayıldı, herkes bu zincirde yer almaya başladı. İstanbul, Ankara, Erzurum derken olay büyüdü.

Durum böyle olunca hatimlere katılım kadar duasının da geniş katılımlı olmasını istedim. Bunun partimle bir ilgisi yok. Özellikle bireysel hareket ettim. Çünkü bu durumun siyasi bir manevra olarak algılanmasını istemedim.

Toplum olarak üzgün ve gerginiz, şehitlerimize ve ülkemize görevimizi yerine getirmenin bir yolu da manevi birliktir. Yani vekil olmasaydım da bunu yapacaktım.

Ben ve o hatimde yer alan herkes halisane ve ihlasla bu işi yaptık. Ama birileri bunu eleştirecek ise onunda önüne geçemem.

Sonuç itibari ile bu duada yer almak isteyen herkesi Perşembe günü akşam namazına müteakip olarak okunacak Hatim-İ Şerif duasına bekliyorum.

Her yiğidin bir yoğurt yiyişi vardır der atalarımız. Hoca kızı olan Zehra Taşkesenlioğlu’da şahsına münhasır bir kişilik.

Durumun özeti budur. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 13-08-2015
  
Yazarın Diğer Yazıları