112'ye gelen gereksiz çağrılar saç-baş yolduruyor

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm GÜNDEM Haberleri 05.12.2018 16:37:00
‘Burada çok ölü var, çünkü mezarlıktayım´ diyerek dalga geçmek için arayan bile var.
112'ye gelen gereksiz çağrılar saç-baş yolduruyor

 

Sinan AYDIN'ın haberi...


RADARHABER / ERZURUM

Sim kartını denemek için 112´yi arayan da var, ‘Tüpüm gaz kaçırıyor, nasıl yardımcı olabilirsiniz´ diye soranda. ‘Burada çok ölü var, çünkü mezarlıktayım´ diyerek dalga geçmek için arayan bile var.

112 Acil´e yapılan aramaların yüzde 95´inin asılsız olduğu açıklanarak, vatandaşların gereksiz yere bu hattı meşgul etmemeleri istendi. Bakanlık verilerine göre 112´yi amacı dışında arayan vatandaşların istekleri ise, görevlilere saç-baş yolduruyor. Sim kartını denemek için 112´yi arayan da var, ‘Tüpüm gaz kaçırıyor, nasıl yardımcı olabilirsiniz´ diye soranda. 112´nin kaç dakikada geleceğini merak edip yalan ihbarda bulunan da var, ‘Burada çok ölü var, çünkü mezarlıktayım´ diyerek dalga geçmek için arayanlarda.  Sağlık Bakanlığı, illerdeki İl Müdürlükleri aracılığı ile 112 Acil telefonunun gereksiz yere aranmaması konusunda duyuru ilanları yayımladı.

 

EN ÇOK OYUN OYNAYAN ÇOCUKLAR VE EVDE YALNIZ OLANLAR 112´Yİ GEREKSİZ MEİGUL EDİYOR

 

112 Komuta Kontrol Merkezi´ne bir günde gelen 14 bin çağrının geldiğini ve yüzde 95´inin gereksiz çağrılar olduğunu belirten yetkililer, 112´yi en çok meşgul eden kişilerin ise oyun oynayan çocuklar ile evde yalnız olup canı sıkılan kişiler olduğu tespitine yer verdi. Asılsız çağrıların arasında pin kodu soran, sevgilisinden ayrıldığı için ambulans isteyenler bile bulunuyor. Arayanlar arasında ambulans hizmetinden memnun kaldığı için teşekkür edenler de var. Kayıt altına alınan çağrılarda, çocukların işletme amaçlı 112´yi sık sık aradığı belirtilirken, acil olmayan rahatsızlıklar için, pin kodunu unuttuğu için, sevgilisinden ayrıldığı için 112´yi arayan yetişkinler de bulunuyor. 112 Komuta Kontrol Merkezine çok sayıda teşekkür telefonu da geliyor. Merkez çalışanları yoğunluk sebebiyle bu teşekkürlerin internet üzerinden iletilmesi gerektiğini belirtiyor.

 

´TÜPÜM KAÇIRIYOR, NASIL YARDIMCI OLABİLİRSİNİZ?´

 

112 Komuta Kontrol Merkezi çalışanlarının kayıt altına alınan çağrılarla ilgili verdiği bilgiler doğrultusunda, gereksiz yere 112´yi meşgul eden kişilerin soruları ve istekleri de duyanları şaşkına çeviriyor. Bir çalışanın bir günde tek başına bin 200 civarında çağrıya cevap verdiğini belirten yetkililer, ‘‘Günde yaklaşık 14 bin çağrı ile karşılıyoruz. Tek başımıza yaklaşık bin 200 civarında çağrıya cevap veriyoruz. Bunların çoğunluğu asılsız. Gerçekten ambulansa ihtiyaç duyulmayan çağrıların arasında daha önce verdiğimiz hizmet nedeniyle teşekkür etmek isteyenler de var fakat ambulans bekleyen hastalara hizmet verebilmemiz açısından sadece duyarlılıkları nedeniyle teşekkür edip kapatmak zorunda kalıyoruz" dedi. 

"Bankamatikten para çekmek istiyorum", "Tüpüm kaçırıyor, nasıl yardımcı olabilirsiniz?" gibi ihbarlar da aldıklarını kaydeden görevliler,  acil hastalara daha iyi hizmet verebilmek için vatandaşların duyarlı davranması gerektiğini söylüyor.

 

 

 

´KAÇ DAKİKADA GELECEĞİNİ MERAK EDİP ARAYAN VAR´

 

Bir günde tek başına cevap verdiği binin üzerinde çağrıdan sadece 50 ya da 60´ının acil vaka olduğunu vurgulayan bir 112 çalışanı ise, "Bunun dışında kalan 950 çağrı asılsız oluyor. Yaşlılar genellikle pin kodunu sormak için arıyor. Elektrik ve su arızaları için arayanlar var. 112´nin ne olduğunu bilmeyip polis ve itfaiye ile karıştıran çok kişi var. Gerçek vaka gibi davranıp asılsız çıkan çok olayla karşılaşıyoruz. Ambulans gerekmediği halde karın ağrısı, baş ağrısı, diş ağrısı için arayanlar da oluyor. Sevgilisinden ayrıldığı için ambulans isteyen bile oluyor. ´Ambulansa ihtiyacımız yok ama acaba kaç dakikada gelecek diye merak ettiğimiz için aradık´ diyen de çıkıyor. Hastasına müdahale ettiğimiz, hastaneye naklettiğimiz hasta yakınları da teşekkür için arıyor. Onlara da acil bekleyen hastalar nedeniyle vakit ayıramıyoruz" diye konuştu.

 

´BURADA ÇOK ÖLÜ VAR, ÇÜNKÜ MEZARLIKTAYIM´

 

Merkez çalışanlarından bir başka görevli ise, 112´yi arayan hasta yakınlarını açık adres vermeleri konusunda uyardı. Görevli, "Ambulans çağıran kişinin bulunduğu adresi iyi bilmesi gerekiyor. Sorduğumuzda ´bir dakika bekleyin´ diyen oluyor ama o sırada süre uzuyor. Buzdolaplarının üstünde pidecilerin, dönercilerin adresleri yazar ama insanların birçoğu ev adreslerini bilmiyor. Bazen aynı numara arka arkaya bizi arayabiliyor. Biz bu kişileri emniyete bildiriyoruz. Asılsız çağrılar yüzünden hastalara daha hızlı hizmet veremeyebiliyoruz. Bizim için bir dakikanın bile önemi var. Gereksiz çağrılar çocuklar tarafından da çok yapılıyor. Bir keresinde bir çocuk arayıp, ´burada bir sürü ölü var´ dedi. Nereden aradığını sordum, ´ölüler var, çünkü mezarlıktayım´ deyip güldü" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı, 112 Acil sağlık hizmeti numarasının gereksiz yere meşgul edilmemesi için uyarılarını sürdürürken, tespit edilen kişilere yönelik te cezai müeyyide uygulanmaya devam edeceği konusunda hatırlatma da bulundu.   

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler