AFAD'dan '‘Gizli Tehlike Baraj Ve Göller'' Uyarısı

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm GÜNDEM Haberleri 20.05.2019 17:00:00
Baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bataklık sizi dibe doğru çekerek...
AFAD'dan '‘Gizli Tehlike Baraj Ve Göller'' Uyarısı

 

 

Sinan AYDIN'ın haberi...


RADARHABER / ERZURUM

Baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bataklık sizi dibe doğru çekerek, boğulmanıza zemin hazırlar. Bu gibi yerlerde suya girmekten kaçının. Erzurum İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü, havaların ısınması ile birlikte, baraj ve göletlerde yaşanabilecek boğulma vakalarına karşı önemli uyarılarda bulundu. Barajda yüzenlerin boğulmasının sebeplerinden birisinin de baraj suyunun tuzsuz olmasından dolayı suyun kaldırma kuvvetinin denizlere nazaran daha düşük olması olduğunun hatırlatıldığı açıklamada, tatlı suyun insanı daha çabuk yorduğu ifade edildi. Erzurum AFAD, özellikle havaların ısınması ile yaşanan suda boğulma olaylarına karşı uyarılarda bulundu. Sıcaktan bunalan vatandaşların serinlemek için akarsu, baraj ve denizlere girdiğini, ancak yanlış bilinenler ve ihmaller yüzünden boğulma vakaları meydana geldiğinin belirtildiği uyarıda, "Daha fazla can kaybının yaşanmaması için hatırlatma babında ara sıra suda boğulma olayları ile ilgili bilgilendirme yapılmasını önemsiyoruz. Bizler üzerimizdeki sorumluluk bilinciyle bu hususta uyarılarımıza ve bilgilendirmelerimize devam edeceğiz" denildi.

 

SULAMA KANALLARI VE BARAJLARDA

YÜZMEK TEHLİKELİ..

 

Öncelikle yüzme bilseler dahi deniz, akarsu, baraj ve benzeri yerlerde yüzmenin tehlikeli olduğunun bilincinde olunması gerektiğini vurgulayan yetkililer, "Yüzey akıntısı az gibi gözükse bile akarsularda, sulama kanallarında ve barajlarda yüzmek son derece tehlikelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken en önemli hususların birisi de baraj ve göllerin zeminlerinin balçık olabileceği gerçeğinin bilinmesidir. Bu gibi yerlerde zorda kalmadıkça suya girmeyin. Bataklık sizi dibe doğru çekerek, boğulmanıza zemin hazırlar. Son yıllarda bu tür yerlerde suda boğulma oranlarında ne yazık ki büyük artış yaşanmaktadır" şeklinde konuştular. Tehlikeli olmayan sularda yüzülse dahi boğulma olaylarının yaşandığının verilerde çokça mevcut olduğunu belirten AFAD yetkilileri, bunun başlıca nedenleri arasında; yüzme esnasında paniğe kapılma, yüzerken küçük çapta da olsa rahatsızlık hissedildiğinde hala suda kalmaya devam etme, çok su tutan giysilerle suya girilmesi, tok karnına suya girilmesi, çok derin sularda yüzülmesi ve su içinde tehlikeli şakalar yapılmasını sayılabileceğini kaydettiler.

 

 

İŞTE HAYAT KURTARAN BİLGİLER

 

Trafik kazalarından sonra ölüme yol açan en önemli tehditlerden biri olan boğulmaya karşı mutlaka tedbir almak gerekiyor. Peki, boğulmalara karşı ne yapılmalı? Boğulan kişiye nasıl müdahale edilmeli? GÜNEBAKIŞ Gazetesi olarak, boğulmalara karşı hayat kurtaran faydalı bilgileri, siz okuyucularımız için derlik.

Hangi sularda yüzmek tehlikeli?

Yüzey akıntısı az gibi görünse bile akarsulara girmek tehlikelidir.

Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzmeyin.

Yalnızken deniz, göl, gölet, sulama kanalı ve akarsulara girmeyin.

Özellikle baraj ve göllerin zeminleri genellikle bataklıktır. Bu gibi yerlerde mümkünse suya girmeyin. Bataklık sizi dibe doğru çekerek, boğulmanıza zemin hazırlar.

Yüzerken nelere dikkat etmeli?

Boğulmalarda en önemli etken paniğe kapılmaktır. Paniğe kapılan kişi kontrolünü kaybeder ve boğulma kaçınılmaz olur. Bu nedenle panik yapmayın.

Tek başınıza yüzerken sürat motorlarına dikkat edin.

Tekne kullanıyorsanız, cankurtaran yeleği giyin.

Şaka niyetiyle de olsa, hiç kimseyi habersiz suya itmeyin.

Yüzerken, küçük çapta da olsa, rahatsızlık hissettiğiniz an sudan çıkın.

Özellikle yüzme bilmeyenler, derin ve bulanık sulara kesinlikle girmemelidir.

Karnınız tok iken suya girmeyin.

İster yetişkin isterse çocuk olsun, çok su tutan giysilerle suya girilmemelidir.

Ani bir şekilde suya atlamayın. Soğuk olan su sizi paniğe sevk edebildiği gibi kramplara da yol açabilir.

Ne kadar derin olduğu hakkında bir fikriniz yoksa suya balıklama dalmayınız. 2 metreden düşük derinlikler omurga kırıklarına yol açarak, ölümünüze neden olabilir. En iyi olasılıkla felç olabilirsiniz.

Suya girmeden önce ufak ısınma egzersizleri ya da esneme hareketleri yapın.

Dalgalı sulara girmeyiniz, girdiyseniz açılmayınız.

Kurtarma teknikleri bilmeyen kişilerin, boğulan kişilere yardım etmesi tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu durum, her iki kişinin de boğulmasına neden olabilir.

Su içinde tehlikeli şakalar yapmaktan kaçının.

Rip akıntısı olan yerlerde denize girilmemeli, akıntıya kapılırsanız da mücadele etmek yerine, sahile karşı yüzünüz bakar şekilde kendinizi akıntıya bırakmalısınız. Zaten bir süre sonra açıkta akıntı sona erecektir.   

Boğulmalarda genel ilk yardım işlemleri nasıl yapılır?

Boğulma nedeni ortadan kaldırılır

Bilinç kontrolü yapılır

Temel yaşam desteği sağlanır

Derhal tıbbi yardım istenir

Yaşam bulguları izlenir.  

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler