Erzurum Kurtuluşu'nun 100. Yılında Başkent'e Gidiyor

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm GÜNDEM Haberleri 29.09.2018 19:52:00
Bu yıl Ankara’da 6.’sı düzenlenen Erzurum Tanıtım Günleri, gün sayıyor.
Erzurum Kurtuluşu'nun 100. Yılında Başkent'e Gidiyor

 

RADARHABER / ERZURUM
Erzurum, düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılında; tarihi eserlerini, kış turizmini, sağlık turizmi sosyal ve kültürel faaliyetlerini Başkentlilere anlatmak için gün sayıyor.


Bu yıl Ankara’da 6.’sı düzenlenen ( 11-14 Ekim ) Erzurum Tanıtım Günleri; T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Dernekler Federasyonunun yüklenici organizasyonun da, ESAV Vakfı,  Ankara ERVAK’ ın destekleriyle yapılacak. 11 – 14 Ekim 2018 tarihleri arasında, Atatürk Kültür Merkezi’nde (AKM) gerçekleşecek etkinlikte; AKM’nin müze bölümü,  Erzurum’un meşhur Rüstem Paşa Çarşısı Bedesteni (Taşhan) haline dönüştürülecek.

 
Özellikle dünyada eşine ender rastlanan, stres giderici bir cevher olan Oltu taşı, opal taşı gibi değerli taşlardan yapılan takıların bulunduğu meşhur çarşı, AKM’de sanatkârların ve zanaatkârların uygulamalarına ev sahipliği yapacak.

 
Ankara’da 500 bine yakın nüfusu ile Erzurum’un  kadim kökleri, Cumhuriyetin kuruluş zemini, sosyokültürel ve tarihi konumu, etkinlik süresince tüm siyasilerin ve bürokrasinin akınına uğrayacak. Başta eski Başbakan Yardımcısı Prof. Dr. Recep Akdağ olmak üzere Vali Seyfettin Azizoğlu, Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve tüm kurum ile kuruluşlar, kaymakamlıklar, ilçe belediyeleri, Ankara’daki sivil toplum kuruluşları etkinlik için hazırlıklarını tüm hızıyla sürdürüyor.

 
Başlangıcından beri Ankara Erzurum Günleri organizasyonuna her türlü desteği veren ve manevi desteğini hep hissettiren Sn.  Prof. Dr. Recep Akdağ ‘’Erzurum belediyeleri kurum kuruluşları ile Ankara’da birlik ,beraberlik duruşunu bir kez daha ortaya koyacaktır. Sadece Erzurum’dan değil tüm yurttan hemşehrilerimizi bekliyoruz ‘’dedi.

 
Program organizasyon sorumlusu Erzurumlu Ünlü şair, yazar Ahmet Coşkun ise yaptığı açıklamada   “ Erzurum Tanıtım günlerinde Erzurum’un tarihinden, kültüründen, yöresel ürünlerinden, doğal güzelliklerinden birçok şey ile karşılaşmanız mümkün olacak . Dadaşlarla hemhal olacağız.  Her hâlükârda karşınıza çıkacak cağ kebabı, kadayıf dolması, Erzurum ehramı, Oltu taşı, Bunların yanı sıra civil peynir, kerti peynir, tereyağı, bal, pekmez, çaşır gibi yöresel ürünlere, kış sporları tanıtım stantlarına, rafting, dağcılık gibi doğa sporu tanıtımlarına, peri bacaları, tortum şelalesi gibi doğal güzelliklerine, kaplıcalarına ve daha bir çok Erzurum'u Erzurum yapan özelliğine ulaşmış olacağız.

 
Bizler doğarken milletimizi, cinsiyetimizi seçme şansına sahip değiliz.  Kimimiz Türk doğuyor, kimimiz Kürt. Kimimiz alevi doğuyor. Kimimiz Sünni. Kimimiz siyah, kimimiz beyaz. Biz yaradılış gereği Rabbimizin bir hediyesi olarak kabul ediyoruz. Bizler Erzurumlu yaratılmayı, Palandöken’in karlarıyla yoğurulmayı, Allah’ın bize bir ihsanı olarak kabul ediyoruz. Bu bağlamda Erzurumlu olmak şerefli olmaktır. Erzurumlu olmak mert olmak, cesur olmaktır. Erzurumlu olmak haysiyetli olmaktır. Erzurumlu olmak yeri  geldiğinde şerefi için namusu için Nene Hatun gibi olmaktır. Erzurum esasen küçük bir Türkiye’dir. Türkiye’nin bir mozaiğidir.  Kürdiyle, Türküyle, Alevi’siyle, Sünni’siyle küçük bir Türkiye’dir, Erzurum. Madem kardeşiz, madem bize kardeş olmak emrediliyor o zaman sevgi, saygı ve hoşgörü içinde olmak zorundayız. Konu Memleketimiz olunca tek yumruk olup hizmet için elimizden gelen her şeyi yapa bilmeliyiz. Bu organizasyonda emeği olan başta Erzurum Valisi Sn. Seyfettin Azizoğlu olmak üzere, İl Kültür Müdürü Sn. Cemal Almaz’a Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Mehmet Sekmen’e, ilçe belediye başkanlarımıza, kurum müdürlerimize, Erzurum esnafına, ERDEF Başkanı Sn. Feridun Önal ve yönetimine, ESAV Başkanı Sn. Veysel Karani Aksungur ve yönetimine, Erzurum Vakfı Başkanı Sn. Süreyya Güngör ve yönetimine daha ismini sayamadığım bir çok emekçimize cani gönülden teşekkür ediyorum.’’ Şeklinde konuştu

 
MEŞHUR TAŞHAN CANLANACAK

Erzurum’un meşhur Tahan’ının zanaatkârları, günümüzde ünü Türkiye sınırlarını aşmış ve ileride antika özelliğini kazanacak nadide Oltu taşını, Ankara’da işleyecek.

 
ERZURUM’UN SOFRASI BAŞKENTTE

 
Zengin mutfak kültüründe; Erzurum'un simgelerinden biri olan, kırmızı et dönerin odun ateşinde koyun eti ve özel karışımla hazırlanıp yatay olarak ateşte pişirildiği “Cağ Kebabı” ve ‘’ kadayıf dolması’’ ile misafirlerine lezzet şöleni yaşatacak.

 
ERZURUM SANATCILARI VE SANATKARLARI İLE BAŞKENTTE

 

Ulusal kabul gören sanatçıları, yerelde çok sevilen ve tanınan sanatçı, halk aşıkları, Erzurum Bar ekibi, seyirlik oyunları AKM de tüm Ankaralılara ve Erzurumlulara dört gün boyunca Erzurum’ un kadim kültürünü yaşatacak. 

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler