Erzurum'daki güneş saati değerlendirilmeyi bekliyor!

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm YAŞAM Haberleri 17.11.2020 20:25:00
Şeyhler cami minaresine 246 yıl önce yapılan saate mutlaka bakmalısınız.
Erzurum'daki güneş saati değerlendirilmeyi bekliyor!

 

Sinan AYDIN'ın haberi...

 

RADARHABER / ERZURUM

Erzurum Şeyhler Mahallesinde bulunan Şeyhler Camii minaresine yerleştirilen güneş saati, günümüzde büyük ilgi görürken, turizm açısından da mutlaka değerlendirilmesi gvrvktiği düşünülüyor. Vatandaşlar, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nün tarihi güneş saati ile ilgili çalışmalar yapıp, bu alanı mutlaka turizme kazandırması gerektiğini savunuyorlar. 

 

GÜNEŞ SAATİNİN TARİHÇESİ!

 

Şeyhler Caminin minarvsinde yer alan güneş saatinin tarihçesi şöyle. Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendi'nin oğlu Fehim Efendi namaz vakitlerini belli etmek üzere bu güneş saatini yaptırmıştır. Hicri 10. Asırda Şiiliğin yayılması üzerine Karabağ'dan Erzurum'a gelen Seyyit Mehmet'in oğlu Mehmet Habib Efendi şimdiki caminin yerine 1719 yılında tahta minareli kerpiç bir cami yaptırmıştı. Zamanın Erzurum müftüsü olan bu zatın oğlu Habip Mehmet Efendi kerpiçten yapılmış camii yıktırmış 1767 yılında bugünkü camii yaptırmıştır. 

 

 

GÖLGE YANSIMALARINDAN ZAMAN BELİRLENİYOR

 

Şeyhler Camii minaresinin kubbe seviyesine kadar yükselen kaidesinin güney yüzünde 0.85 x 0.71 metre ebadında kanber taşı üzerine işlenmiş bir güneş saati yerleştirilmiştir. Saatin alt kısmında "Eser-i Fehim sene 1185" yazılıdır. 1771 yılında Erzurumlu İbrahim Hakkı Efendinin oğlu Fehim Efendi namaz vakitlerini belli etmek üzere bu güneş saatini yaptırmıştır. Güneşin gölge yansımalarından zamanın belirlendiği saat namaz vakitlerinin belirlenmesi amacı ile kullanılmıştır.

 

Etiketler : ,
YORUMLAR Yorum Yazın
Yorum Yazın Kapat
 
 
İsim :
 
 
 
 
 

En Son Haberler