Naci Ergen

Bize ne oluyor?

26.05.2019 Naci Ergen

Erzurum'da bir başka atmosferde geçerdi mübarek ramazan ayı. Hele manevi ikliminin yanı sıra insanların birbirlerine karşı sevgi ve saygısı başka idi. 

 

Yani Erzurum'da mübarek ramazan ayı bir başka geçerdi. Herkes imrenirdi.

 

Peki ya şimdi!

 

İşte özellikle bu yılki ramazan ayı için aynı kelimeleri kullanmam imkansız. 

 

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Erzurum'da cinayet ve kavga olaylarında öyle bir artış yaşandı ki, ramazan ayımız zehir oldu bize.

 

Önce şehrin en işlek caddesi olan Cumhuriyet caddesinde 21 yaşında genç bir fidan kalbinden bıçaklanarak öldürüldü. Ardından Gürcükapı semtinde bu kezde silahlar patladı, şehrin değişik noktalarında büyük kavgalar yaşandı.

 

Sonrasında ise kongre caddesinde iki taksicinin arasında çıkan tartışmada bir taksicinin silahla öldürülmesi, hemde başına tek el ateş edilerek.

 

Aslında diğer küçük kavgaları falanda söylemiyorum ama Erzurum adeta mafya dizilerinin esiri olmuş durumda. Mübarek ay diyoruz. Merhamet ve şefkat ayı, huzur ayı, sıhhat ayı, bereket ayı diyoruz ama en küçük bir tartışmada adam öldürmek veya yaralamak ilk işimiz oluyor. 

 

Bir şey dikkatinizi çekti mi bilmiyorum ama Erzurum'da Allah aşkına Emniyet Müdürlüğü en son ne zaman huzur operasyonu yaptı.

 

Ramazan ayının gelmesi ile birlikte Emniyet müdürlüğü ne gibi tedbirler aldı.

 

Hangi kahvehaneler didik didik arandı. Hangi caddede asayiş uygulanması gerçekleşti göreniniz bileniniz var mı!.

 

Sosyal medyada paylaşımlarına bir bakın. Manşet atılıyor! "Erzurum Kan kokuyor" diye.

 

Ya Allah aşkına bize ne oldu?.

 

Bu neyin kafası yaaa.

 

Mübarek ayda ibadet ayında insanların birbirlerine sevgi ve saygısının artması gerekirken, ibadetlerin en fazla yapılması gerekirken, biz ne yapıyoruz? En küçük bir hareket'de hakaret, küfür, kavga ve sonrasında düşmanlık!. 

 

Son on gün içerisinde hemde ramazan ayında insanlarımız öldü. gençlerimiz yaralandı.

 

Asayiş berkemal değil!.

 

Huzur var mı valla yok derim. Pekii huzur ve asayişi sağlamakla görevli bürokratlarımız, şehrimizin ileri gelenleri, hele hele mangalda kül bırakmayan ve kendi çıkarları için yağdancılık eden sivil toplum örgütünün temsilcileri!

 

Tüm bu yaşanan olaylara tepkiniz ne oldu merak ediyorum?

 

Kimse kusura bakmasın ben her zaman söylüyorum "ERZURUM SAHİPSİZ MEMLEKET".

 

İnsanlar öldürülüyor. Ocaklar söndürülüyor ama biz hala başka şeyler ile uğraşıyoruz. Sahiii bu arada Erzurum'da ardı ardına yaşanan adam öldürme olayları sonrasında iktidar partisinin vekillerinden veya İl Başkanından bir açıklama yahut bir sorgulama gördünüz veya duydunuz mu?

 

Bakıyorum'da AK Parti İl Başkanı Mehmet Emin Öz ve MHP il Başkanı Naim Karataş, Erzurum'u es geçmişlerde İstanbul seçimlerine çalışıyorlarmış!..

Kendi illerinde çok başarılı olmuşlar ya Partilerinin genel merkezleri şimdi iki il başkanını İstanbul seçimlerinde Erzurum'lu hemşehrilerinden oy istemek için görevlendiriyorlar?

 

Vallahi gülüyorum, billahi gülüyorum. Adamlar gidiyor Mersine bizimkiler gidiyor tersine.

 

Memleketimde hiçbir sorun yokmuş gibi partilerin il başkanları İstanbul seçimlerine çaba gösterecek!.

 

Aslında yapacakları bir şey de yok zatende gaye genel başkanlara hoş görünmek olsa gerek!. 

Evet mübarek ayda sağduyulu ve sabırlı olmamız gerekirken, malesef toplumda büyük bir gerginlik görüyorum. Aslında bunun sebepleri belli ama yinede bu mübarek ay'da hoşgörüyü sevgiyi ve kardeşliği asla elden bırakmamamız lazım. Rabbim yaptığımız ve yapacağımız ibadetleri inşallah kabul eder. 

BU YAZININ EKLENME TARİHİ 26-05-2019
  
Yazarın Diğer Yazıları